HP sice v ceně akcií strmě neroste, ale má stabilní místo na trhu, tvrdí analytik

0
326

Hewlett Packard Enterprise Company je velká americká firma, která se soustřeďuje na IT systémy pro firmy. I když se obecně segmentu technologických firem od propuknutí pandemie nadprůměrně daří, Hewlett Packard to nemá zdaleka jednoduché. Například poslední týdny i přes uzavření velkého kontraktu a lepším než očekávaným hospodářským výsledkům její akcie přesvědčivě nerostou.
HP sice v ceně akcií strmě neroste, ale má stabilní místo na trhu, tvrdí analytik

Komentář hlavního analytika CapitalPanda Joza Periće.

Hewlett Packard (burzovní zkratka HPE) vykázal 30. listopadu čtvrtletní zisky, které předčily očekávání. Tržby dosáhly 7,51 miliard dolarů (analytici očekávali 7,38 mld. USD) a zisk na akcii se dostal na 0,52 USD, což je jasně více než predikovaných 0,4873 na akcii a nárůst z úrovně 41 centů v předchozím čtvrtletí. Celkový čistý zisk ve čtvrtém kvartálu dosáhl 2,55 miliard dolarů, čili 1,91 dolaru na akcii. To je diametrální posun oproti výsledkům za stejný kvartál před rokem (157 milionů dolarů a 12 centů na akcii). Tato čísla podpořil i růst tržeb o 2% na 7,35 miliardy dolarů.

I přes tyto lepší než očekávané výsledky akcie společnosti Hewlett Packard Enterprise Co. v den jejich vyhlášení 30. listopadu oslabili v odpoledním obchodování o 2 %. Přitom HPE měl za sebou teprve nedávno velkou zprávu, když 1. září publikoval informaci o uzavření smlouvy na 10 let na počítačové služby pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) v hodnotě 2 miliardy dolarů.

HPE, HPC a NSA
Podívejme se na tento důležitý kontrakt blíže. HPE má během 10 let dodat NSA technologie vysoce výkonného počítání (HPC) jako služby prostřednictvím platformy HPE GreenLake ve finančním objemu 2 miliardy dolarů. Díky tomu bude NSA schopna efektivněji zvládat rychle rostoucí požadavky na umělou inteligenci a data a efektivněji shromažďovat poznatky a připravovat předpovědi a analýzy s optimálním výkonem. NSA bude těžit z agilní, adaptabilní a zabezpečené platformy pro řešení požadavků na správu dat využitím řešení HPC společnosti HPE prostřednictvím platformy HPE GreenLake. Ta umožňuje kompletní správu cloudových služeb při plném zabezpečení.

V této souvislosti se vyjádřil senior viceprezident a generální manažer HPE a Mission Critical Solutions Justin Hotard: „Implementace umělé inteligence, strojového učení a analytických schopností do masivních souborů dat stále více vyžaduje systémy High Performance Computing. Zákazníci požadují možnosti HPC pro své nejnáročnější datové projekty v kombinaci s jednoduchou a agilní správou. Využitím platformy HPE GreenLake, která poskytuje zabezpečená lokální řešení jako službu, získává Národní bezpečnostní agentura špičková řešení mnoha složitých datových potřeb, a to ve flexibilní formě služby.“

Doporučení držet akce
Průměrná cílová cena pro Hewlett Packard Enterprise Co mezi 20 analytiky z portálu money.cnn.com na příštích 12 měsíců, činí 18,00 dolarů. Největší optimisté vidí nárůst ceny na 21,00 USD, pesimisté naopak možný pokles na 13,00 USD. Z předchozí odhadované ceny 14,99 „kreslí“ konsensuální projekce nárůst +20,08 procenta.

Výsledkem je doporučení analytiků držet v portfoliu akcie společnosti Hewlett Packard Enterprise Co. Na tom se shodlo všech 24 oslovených finančních analytiků. Toto hodnocení je stabilní již od listopadu. I když tedy Hewlett Packard nepatří mezi „skokany“ v technologickém sektoru, je to stabilní, velká firma, která ve svém segmentu sleduje trendy a dokáže nabízet nové služby.