- Komerční sdělení -finance
HomeFinance10 finančních předpovědí na rok 2022

10 finančních předpovědí na rok 2022

  1. Plán skoncovat s fosilními palivy se odloží
    Ve zkratce: Politici poleví v klimatických cílech a podpoří nové investice do fosilních paliv s cílem porazit inflaci a snížit riziko sociálních nepokojů. Zároveň přehodnotí cestu k nízkouhlíkové budoucnosti.

Politici, uvědomujíc si hrozbu inflace kvůli prudkému růstu cen komodit a riziko ekonomické katastrofy v důsledku nerealistického časového plánu přechodu na zelenou energii, nakonec poleví v klimatických cílech. Uvolní proto investiční stopku na pět let při těžbě ropy a na deset let při těžbě zemního plynu. Chtějí tak povzbudit výrobce, aby zajistili adekvátní a cenově dostupné energie, které překlenou propast mezi současnými energiemi a nízkouhlíkovou energetickou budoucností.

Současný vývoj totiž zvýšil nejen ceny samotné, ale také volatilitu cen. A to nejen v případě energií, ale i průmyslových kovů, bez kterých by zelená transformace nebyla možná. Kromě toho prudce stoupající ceny energií zvýšily ceny nafty a zejména hnojiv, které jsou důležitými zemědělskými nákladovými položkami vyvolávající obavy ohledně budoucí produkce klíčových potravinářských plodin.

Vliv na trh: Index iShares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF poskočí o 50%

  1. Z Facebooku odejdou mladí
    Ve zkratce: Mladí lidé opustí Facebookové platformy na protest proti shromažďování osobních údajů za účelem zisku. Pokus mateřské firmy Meta získat je zpět je odsouzen k nezdaru.

Facebook se změní z pulsujícího centra mladých lidí na platformu pro starší „boomery“. Algoritmy Facebooku budou totiž mladé lidi stále více odrazovat. V lepším případě nabízejí jednotvárné smyčky se stejným obsahem, nebo ještě hůře, nenávistný obsah a dezinformace. Vlastní průzkum Facebooku naznačí, že teenageri tráví na TikToku 2 až 3krát více času než na Instagramu (což je nejmladší aktivum Facebooku na sociálních sítích) a že s přáteli nejraději komunikují přes Snapchat

Nový název společnosti (Meta) a odčlenění identity značky s cílem ochránit Instagram (aktuálně jeho nejcennější aktivum) spolu s vytvořením nového produktu šitého na míru mladým znamená stejnou strategii, jakou využívají tabákové společnosti již léta. V roce 2022 si investoři uvědomí, že Meta masivně ztrácí mladou generaci a tím i budoucí potenciál a ziskovost firmy. V zoufalém kroku se Meta pokusí získat Snapchat nebo TikTok.

Zároveň vyhodí miliardy dolarů na vybudování obludného Metaverze. Jeho cílem bude sledovat uživatele více než kdykoli předtím a dostat mladé lidi zpět do vesmíru platforem sociálních médií Meta. Spolehne se na premisu, že v technologickém prostředí je nejlepší provést první tah. Tento plán však nevyjde, protože mladí se zkrátka nebudou registrovat.

Dopad na trh: Mateřská společnost Facebooku Meta startí o 30% více v porovnání se širším trhem. Bude tak stát před výzvou rozdělit se na samostatné jednotky, čímž rozbije Zuckerbergovy sny o monopolu.

  1. Americké střednědobé volby přinesou ústavní krizi
    Ve zkratce: V Amerických volbách v polovině funkčního období dojde ke sporu o uznání těsných výsledků voleb do Senátu a/nebo do Sněmovny, což způsobí, že 118. kongres nebude v řádném termínu začátkem roku 2023 usnášeníschopný.

Chaotické prezidentské volby v USA v roce 2020 byly pro americké instituce děsivým momentem. Úřadující prezident Donald J. Trump zpočátku odmítl uznat svou porážku ve volbách a prohlásil, že volby byly ukradeny. Toto tvrzení nebylo nikdy vážně přezkoumáno soudem, ale mezi Trumpovými sympatizanty to vyvolalo silnou odezvu. Dav sympatizantů přesvědčených o volebním spiknutí povzbudila prezidentova rétorika natolik, že zaútočil na Capitol Hill aby „zastavil krádež“, tedy aby zabránil oficiálnímu uznání výsledků voleb 6. ledna 2021. Taková situace nemá v historii USA obdoby.

Dříve, a později iv ostře sledovaném druhém kole voleb do Senátu v Georgii, přidělení volební úředníci k počítání výsledků, z nichž mnozí byli republikáni, riskovali svůj život pod hrozbami, dokonce výhrůžkami smrtí ze strany extremistů. V roce 2022 se republikáni postarají, aby žádní úředníci nebyli na „nesprávném“ místě. Všechny pozice obsadí svými „partyzánskými“ přívrženci, kteří budou připraveni udělat cokoliv, aby zpochybnili výsledky.

Ve volbách v roce 2022 v polovině volebního období se jedna nebo obě strany postaví proti uznání výsledků, což znemožní sestavit nový Kongres a také jeho první zasedání 3. ledna 2023. Joe Biden bude vládnout na základě dekretů a demokracie v USA se „zmrazí“, protože dokonce i demokraté se postaví proti Nejvyššímu soudu, jehož důvěru Trump výrazně naštrbil.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek