- Komerční sdělení -finance
HomeRady a NávodyStát zavedl povinný home office. Může ho také kontrolovat?

Stát zavedl povinný home office. Může ho také kontrolovat?

Kontroly home officu nemají být realizovány formou razií, resort chce prověřovat podněty od občanů.

Inspektoři nevědí, kdo pracuje na home office
Krajňák: Kontrolovat budeme zaměstnavatele
Z domu může pracovat jen necelá třetina lidí
Kontrola firem ze strany resortu práce a inspektorátů, zda umožnily home office všem zaměstnancům, kterým to charakter jejich práce dovoluje, bude jen obtížně vykonatelná. Pro TASR to uvedli výkonný ředitel Podnikatelské aliance Slovenska (PAS) Peter Serina a tajemník Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Martin Hošták. Informuje o tom Tisková agentura Slovenské republiky.

Inspektoři nevědí, kdo pracuje na home office
Takové kontroly považuje Serina za blud. Inspektoři práce totiž nemají podle něj ani ponětí, který pracovník může a který nemůže vykonávat svou práci z domova. \“Jde opět o projev nedostatku vzdělání a autoritářství těch členů vlády, kteří za tento nesmysl hlasovali,\“ kritizuje Serina s tím, že to vyvolá jen mnoho konfliktů a sporů a také soudních žalob. „Nepředpokládám, že se podnikatelé nechají státům šikanovat,“ uzavřel Serina.

Hošták zase upozorňuje, že opatření představuje poměrně velký zásah do vztahů zaměstnance a zaměstnavatele. Tento krok přitom nebyl navzdory předchozím dohodám předem vůbec konzultován se zástupci zaměstnavatelů. \“A návrh jako takový představuje velký zásah do vztahů zaměstnanec a zaměstnavatel iz důvodu, že v pracovní smlouvě je přece uvedeno a tedy dohodnuto místo výkonu práce, a to platí,\“ zdůraznil Hošták s tím, že pokud to chce někdo změnit, mělo by to být jen se souhlasem smluvních stran as příslušnou kompenzací nákladů.

Také potvrzuje, že si není jistý, podle čeho bude příslušný inspektor posuzovat, že právě daná konkrétní práce v komplexu pracovních procesů zaměstnavatele je vhodná nebo nevhodná pro práci z domova. „Existuje zde zásadní informační asymetrie mezi státem a zaměstnavatelem, při které je mnohdy i otázka know-how, jak a proč zapojit kterého zaměstnance do výkonu pracovní činnosti na pracovišti. Nemluvě o otázkách spojených s výkonem kontroly práce z domova, kompenzace vyšších nákladů z toho vyplývajících a podobně,“ uzavřel Hošták.

Krajňák: Kontrolovat budeme zaměstnavatele
„Vláda nařídila home office pro všechny lidi, kterým to jejich charakter práce umožňuje. Dosud jsme žádali zaměstnavatele, aby vydali svým usměrněním rozhodnutí, kteří zaměstnanci mohou být na home office a kteří ne,“ vysvětlil změnu ministr Krajniak. Podle jeho slov se na resort práce obracelo mnoho lidí s tím, že i když jim jejich práce umožňuje pracovat na dálku, tak jim to zaměstnavatel nepovoluje.

Kontroly nebudou realizovány formou razií, resort chce prověřovat podněty od občanů. Ti se na resort práce i dosud obraceli s tím, zda mohou s tou kterou náplní práce pracovat z domova. \“Zjistili jsme, že bylo mnoho takových případů, kde zjevně zaměstnanec nějakou účetní práci mohl dělat z domácnosti, takže, jednoduše, všechny tyto podněty budeme prověřovat,\“ dodal Krajniak s tím, že občany vyzývá, že pokud mají pocit, že mohou pracovat z domu a zaměstnavatel jim to neumožní, ať se obrátí na resort práce.

Krajniak zdůraznil, že maximum lidí bude moci chodit do práce a nejvíce dětí bude moci chodit do škol pouze tehdy, bude-li situace v jiných oblastech epidemiologicky co nejlépe zvládnuta.

Na otázku, jaké budou za porušení tohoto nařízení postihy, přesněji neodpověděl, tvrdí, že jsou k tomu přesné postupy.

Z domu může pracovat jen necelá třetina lidí
Pouze 29 % pracovních míst na Slovensku lze provádět na dálku. Vyplývá to z analýzy společnosti Wood & Company. V OECD má Slovensko jeden z nejnižších potenciálů pro práci z domova. Vláda ve snaze omezit mobilitu lidí nařizuje firmám, aby umožnily zaměstnancům pracovat z domova. Home office však není pro každého a většina pracovních míst vyžaduje účast zaměstnance na pracovišti, upozorňuje analytička společnosti Eva Sadovská.

Pro srovnání, v Lucembursku je práce z domova reálnou pro 48 % pracujících, ve Velké Británii pro 43 % ze všech pracovních míst a poměrně vysoký podíl (nad 40 %) evidují také v zemích jako Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Island a Dánsko. Naopak nižší potenciál pro práci na dálku v porovnání se Slovenskem má pouze Turecko s podílem zhruba 20 %.

Z krátkodobého hlediska se sice home office firmám osvědčil, Sadovská však upozorňuje, že z dlouhodobého hlediska nemusí být tak ideální. Práci v době lockdownu totiž mohou komplikovat také například technické problémy nebo rodinné důvody. V neposlední řadě to často nepřispívá ani psychické pohodě zaměstnanců.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek